Föreläsning 12:e oktober
Internationella Reumatikerdagen
Idag uppmärksammade vi alla som lever med reumatiska sjukdomar – en dag för kunskap, gemenskap och hopp.
Vår ordförande Helena Eklund hälsade alla varmt välkomna till en trevlig och mycket uppskattad föreläsning om artros med fysioterapeuten Olle Pettersson från Performa Rehab.
Cirka 60 personer deltog och fick ta del av värdefull kunskap och tips om hur man kan leva ett aktivt liv trots smärta och stelhet.
Vi bjöd på färsk frukt och vatten från ICA Maxi Nyköping, vilket bidrog till en hälsosam och trivsam stund.
Stort tack till Olle Pettersson för en inspirerande föreläsning, till ABF Sörmland för ett fint samarbete, och till Reumatikerförbundet och Reumatikerdistriktet Sörmland för värdefullt bidrag.
Tillsammans ökar vi förståelsen för artros och andra reumatiska sjukdomar – och visar att rörelse, kunskap och gemenskap gör skillnad.